Новини
25-го березня 2025 року команда дівчат Смолінського ліцею №1 виборола ІІ місце у районному етапі фізкультурно-оздоровчих змагань "Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги" під гаслом "Разом переможемо" зі спортивного орієнтування. Команда на чолі із керівниками - учителем географії Акстолевичем Віталієм Володимировичем та учителем фізичної культури Чумаком Максимом Олеговичем - показали прекрасну підготовку. Вітаємо переможців та їх керівників! Бажаємо командам перемоги у наступному етапі!
Щорічно 24 березня в усьому світі проводиться Всесвітній День боротьби з туберкульозом. В Україні цей день визначено також як Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом. Саме в цей день, в 1882 році доктор Роберт Кох оголосив про те, що йому вдалося відкрити бактерію, що викликає туберкульоз, завдяки чому стала можлива розробка методів діагностики і лікування цього захворювання. Туберкульоз, як і раніше є провідною причиною смертності від інфекційних хвороб в світі. В рамках проведення впродовж березня Всеукраїнського місячника боротьби з туберкульозом Смолінський ліцей №1 долучився до написання тематичного диктанту, метою якого є підвищити обізнаність людей щодо туберкульозу; наголосити на необхідності вчасно звернутись за лікарською допомогою при наявності симптомів; не займатися самолікуванням; проходити профілактичні скринінги за потреби; сприяти покращенню ефективності лікування, в решті решт змінити суспільну думку стосовно формування адекватного ставлення до діагнозу туберкульоз і людей, яких він торкнувся.
У зв’язку з великою кількістю пожеж у природних екосистемах ДСНС України у Кіровоградській області вкотре наголошують жителям про заборону спалювання сухої рослинності. Щорічно, під час спалювання сухої рослинності, звичайна людська недбалість й необачність призводить до загоряння господарських будівель, житлових будинків, транспортних засобів. Шкода від самовільного й неконтрольованого спалювання рослинних залишків становить велику небезпеку та завдає значних збитків. Самовільне спалювання листя та сухої трави становить загрозу для людського здоров’я, адже листя, що тліє без доступу кисню, виділяє хімічні сполуки, здатні викликати у людини різні захворювання, зокрема рак. На відкритих територіях, господарських угіддях, полях, вздовж доріг можна побачити вогневі задимлення, спричинені необережним поводженням з вогнем чи звичайною людською халатністю. Тоді як спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків категорично заборонено. Під час горіння сухої рослинності у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які завдають значної шкоди здоров’ю людини. Мікрочастинки диму, до складу яких входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, діоксин та ін., потрапляючи у легені, можуть провокувати хвороби органів дихання - астми, бронхіти, тонзиліти, і навіть спричиняти онкологічні захворювання. Вогнем знищується не лише сухостій. Паління сухої трави призводить до забруднення атмосферного повітря, зниження родючості ґрунтів, тварини опиняються під загрозою зникнення. Адже суха минулорічна трава, що може здаватися на перший погляд мертвою, насправді слугує прихистком для безлічі маленьких істот: комах, жуків, павуків, полівок, їжаків, зайців тощо. І варто лише черкнути сірником, як все живе просто заживо згорає, оскільки не зможе втекти від стрімкого смертельного вогню. Окрім того, при спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні території та виникнення пожеж у лісах. Важливо, що у період дії воєнного стану в Україні спалювання сухостою можуть прирівнювати до диверсій. Тож давайте пам'ятати, що природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї!
17 березня 2025 року на базі КЗ "Добровеличківська ДЮСШ" команда учнів Смолінського ліцею №1 взяла участь і ІІІ (обласному) етапі фізкультурно-оздоровчих заходів та змагань "Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги" серед учнів закладів загальної середньої освіти у 2024-2025 навчальному році під гаслом "Разом переможемо" із футзалу (юнаки 9-11-х класів). Наші хлопці показали хорошу підготовку та гарну гру, здобувши І місце та можливість представляти Смолінську ТГ у фіналі. А уже 18 березня 2025 року на базі КЗ "Добровеличківська ДЮСШ" команда учнів Смолінського ліцею №1 здобула перемогу у фінальному етапі районних фізкультурно-оздоровчих заходів та змагань "Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги" серед учнів закладів загальної середньої освіти у 2024-2025 навчальному році під гаслом "Разом переможемо" із футзалу (юнаки 9-11-х класів). Щиро вітаємо хлопців із перемогою та бажаємо високих результатів у наступному етапі змагань. Дякуємо воїнам ЗСУ за можливість навчатися, брати участь у змаганнях та перемагати!
14 березня в Україні відбувається вшанування добровольців – людей, які не були військовими за професією, але в критичний для держави момент без повісток чи примусу, добровільно «поставили на паузу» своє попереднє життя й узяли до рук зброю, щоб захистити країну. І 2014-й, і 2022-й рік показали, що воїни доброї волі в Україні – непоодинокі. Добровольчий рух – один з феноменів українського суспільства. Одна з наших суперсил. У важкі моменти добровольці підтримали та посилили українську армію. У військо масово йшли найкращі. Люди, які мали досягнення та перспективи у цивільному житті, залишали бізнес і родини, наукові досягнення, успішну карʼєру в різних сферах і навіть своє життя в інших країнах та добровільно йшли на поле бою, щоб захистити Україну. Вони ризикували та ризикують життям заради нас. Чимало з них уже віддали свої життя. Шана і памʼять – це найменше, чим можемо їм віддячити!
Щорічно 14 березня відзначається нове наукове свято – Міжнародний день математики (International Day of Mathematics). Подію створив Міжнародний математичний союз у листопаді 2019 року на конференції ЮНЕСКО. Дата святкування обрана на честь Міжнародного дня «Пі» та, власне, перших трьох знаків цієї математичної константи (3.14 за американською системою запису). Зважаючи на це, педагог-організатор Стець Світлана Валентинівна, парламент ліцею, класний керівник Гаєвська Олена Василівна, заступник директора з виховної роботи Єрко Катерина Олександрівна та учень 5-го класу Булашенко Ростислав взяли участь у Всесвітньому Кубку з інтелектуальної гри "Освітній узвіз" до Міжнародного дня математики. Вітаємо учасників та переможців!
10 березня відзначають День українського гімну - йому виповнюється 160 років від дня першого публічного виконання. Гімн України - один із головних державних символів. Це більше, ніж просто пісня - це символ патріотизму і стійкості країни, який посідає особливе місце в серцях українців і відіграє важливу роль в історії та культурі. Гімн України - слова, які сьогодні знають навіть найменші українці - написав 23-річний Павло Чубинський, український етнограф і поет. У 1862-1863 роках композитор Михайло Вербицький поклав текст Чубинського на музику. Уперше цей твір прозвучав у польському Перемишлі на річниці пам'яті Шевченка - 10 березня 1865 року. Ця дата і стала Днем Державного Гімну України. Смолінський ліцей №1 щиро вітає гостей сайту із Днем Державного Гімну України!
З нагоди відзначення 211-ї річниці з дня народження та 164-х роковин пам’яті Великого Кобзаря біля пам’ятника Тарасові Шевченку сьогодні відбувся урочистий захід. Присутні вшанували не лише творчість Тараса Шевченка, а і його невтомну боротьбу за свободу та гідність. Тут читали вірші поета «Заповіт», «Думи мої думи», «Мені тринадцятий минало», лунали й відомі композиції «Думи» й «Реве та стогне Дніпро широкий». Схилили голови в хвилині мовчання за всіх загиблих Героїв, які віддали свої життя за країну, за свободу та незалежність. Після керівництво громади й району, військові поклали квіти до пам’ятника великому Кобзарю на знак глибокої поваги та вдячності за його спадщину, яка живе в серцях українців по всьому світу. Творчість Тараса Шевченка – це заклик до боротьби, до єдності, до національної гідності. Його слова звучать сьогодні, коли українці вкотре відстоюють свою свободу у війні проти загарбників. Він закликав нас не коритися, не скорятися, а боротися до перемоги. «Борітеся – поборете! Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая!» – сьогодні ці рядки Великого Кобзаря актуальні як ніколи.
9 березня 2025 року виповнюється 211 років від дня народження Тараса Григоровича. Він був не лише видатним поетом та художником, а й справжнім патріотом, який оспівував рідну землю Тарас Григорович Шевченко - видатний український поет, художник і громадський діяч XIX століття, який залишив невимірний слід у культурній спадщині України. Його творчість, зокрема поезія, відома своєю глибокою гуманістичною спрямованістю та соціальною чутливістю. Шевченко відтворював у своїх творах скрутне життя селянства та простих людей, викриваючи соціальні нерівності та критикуючи суспільну несправедливість. Крім літературної діяльності, Тарас Шевченко також прославився як видатний художник, створивши численні картини, акварелі та малюнки, що відображали життя українського народу. Життя Тараса Шевченка було повне тяжких випробувань. Він пройшов через кріпацьку неволю, політичне ув'язнення та еміграцію. Проте його талант і вплив на українську культуру залишаються невмирущими.
З 27 лютого по 1 березня є Тижнем інформування населення про сказ. Сказ – особливо небезпечна інфекція. З кожним роком зростає кількість звернень до медичних закладів осіб з покусами, травмуваннями. Інфікованим призначають антирабічні щеплення. З метою інформування здобувачів освіти про небезпеку сказу та безпечне поводження з тваринами здобувачам освіти Смолінського ліцею №1 був продемонстрований 3-хвилинний мультфільм «СКАЗульки про тварин». Фільм розрахований на дітей різних вікових груп. Діти не лише цікаво, а й пізнавально провели час, задаючи багато питань учителям після перегляду мультфільму.
26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Ця пам’ятна дата встановлена 2020 року Указом Президента України № 58 на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, відзначення річниці проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей. 26 лютого на заклик Меджлісу кримськотатарського народу до Верховної Ради Криму вийшли тисячі кримських татар, українців та представників інших національностей чинити спротив російській окупації та заявили світу про цілісність України. Мітинг зібрав від 5 до 10 тисяч учасників. Наступного дня, о 5-й ранку до парламенту та уряду АРК увійшли регулярні військові формування РФ і захопили будівлі. 16 березня 2014 року відбувся псевдореферендум про статус Криму. Цей захід, зрежисований Росією, бойкотували кримські татари та інші проукраїнськи налаштовані жителі півострова. 25 березня захоплено останню військову частину, що тримала український прапор у Криму – морський тральник «Черкаси» ВМС України. Відтоді Автономна Республіка Крим і місто Севастополь окуповані збройними силами Росії....
Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Зважаючи на це, учитель української мови Дебель Олена Петрівна провела для здобувачів освіти 5-го класу тематичний захід. Діти дізналися багато цікавого про рідну українську мову, а також про сумну історію виникнення цього свята. Як підсумок, згадаймо слова українського поета Максима Рильського:
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
16 лютого українці відзначають досить молоде державне свято - День єднання. Його заснував президент Володимир Зеленський 2022-го на тлі попереджень про можливе повномасштабне вторгнення в нашу країну. Взимку 2022 року розвідки західних союзників попереджали Україну про можливе вторгнення РФ і навіть вказували дату - 16 лютого. Ніхто не хотів вірити в таке жахливе майбутнє - країна продовжувала жити своїм життям і турботами. Водночас народ був схвильований небезпечними перспективами. Для підняття духу та, щоб зменшити психологічний тиск у суспільстві, глава держави встановив нове свято, покликане нагадати, що сила та міць українців саме в єднанні. "Нам кажуть, що 16 лютого стане днем нападу. Ми зробимо його Днем єднання", - сказав тоді президент. Так з'явився День єднання 16 лютого. Зважаючи на це у Смолінському ліцеї №1 педагогом-організатором Стець Світланою Валентинівною був організований та проведений тематичний захід. До нього були залучені здобувачі освіти 7-11-х класів, а також парламент ліцею. Слава Україні! Героям слава!
Взимку 2022 року західноєвропейська та американська розвідки почали попереджати про можливий напад Росії на територію України. За їхніми прогнозами це мало б статися саме 16 лютого. Подібну інформацію почали активно поширювати в соціальних мережах, через що люди сильно хвилювалися, а тому виникла потреба зупинити загальну паніку. 14 лютого 2022 року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ "Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства". Цей документ офіційно запровадив День єднання, мета якого – об'єднати українців та підняти їхній моральний дух. Здобувачі освіти Смолінської громади долучилися до спільного заходу у цей важливий для нас день. Чекаємо перемогу! Слава ЗСУ! Слава Україні! Героям слава!
День Святого Валентина (Валентинів день, День закоханих) — щорічне свято, яке відзначають 14 лютого. Назва походить від святого Валентина, якого згадує цього дня під час літургії Католицька церква. За легендою, християнський священник Валентин жив за часів імператора Клавдія II Готського (III ст.) й окрім основного покликання займався природничими науками та медициною. Зважаючи на це, учитель англійської мови Бойко Алла Антоніївна організувала та провела із учнями 5-го класу Смолінського ліцею №1 тематичний захід. Діти співали, гралися, розповідали вірші англійською мовою, а головне - дарували та отримували подарунки! Присутня на заході директор ліцею Акстолевич Тетяна Вікторівна подякувала за цікавий емоційний захід і зазначила учням, що сучасний День святого Валентина — ще й маркетинговий хід. У всьому світі існують особливі традиційні дарунки в цей день. Наприклад, у Франції це ювелірні прикраси, в Японії — кондитерські вироби певної компанії-виробника, а в Данії — засушені квіти. Оскільки свято набуло популярності й в Україні, то й традиція дарувати щось в цей день своїм коханим призвичаїлася. Зі святом! Кохайте та будьте коханими!
11 лютого 2025 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day). Цьогоріч це свято про проходить під гаслом "Разом для найкращого Інтернету". Зважаючи на це класний керівник 1-го класу Гаєвська Олена Василівна провела для своїх маленьких учнів цікавий інтерактивний урок-гру "Як не втрапити в халепу в Інтернеті?". Граючи, діти усвідомили основні правила безпеки в Інтернеті: Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи; якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків; ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці й у присутності батьків; не посилати свої фотографії чи іншу інформацію без дозволу батьків; не відповідати на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв’яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет; розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити; не заходити на аморальні сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила; не давати нікому крім батьків свої паролі, навіть найближчим друзям; не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті; не шкодити і не заважати іншим користувачам.Натисніть кнопку редагування, щоб змінити цей текст.
Безпека життєдіяльності – комплексна система знань про захищеність життя і діяльності особистості, суспільства і життєвого середовища від небезпечних факторів природного і штучного характеру. На виконання наказу начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту від 20.08.2024 року № 110 «Про проведення Тижнів знань безпеки життєдіяльності в закладах освіти громади у 2024-2025 н.р.» та з метою проведення цілеспрямованої профілактичної роботи серед учасників освітнього процесу з питань безпеки життєдіяльності, підвищення рівня інформаційно-роз’яснювальної роботи з окресленого напряму в закладах освіти області, виховання поважного ставлення до здорового способу життя та гармонійного розвитку, збереження та поліпшення власного здоров’я, створення і підтримки здорових та безпечних умов життя і діяльності людини як у повсякденному житті (у побуті, під час навчання та праці тощо), так і в умовах надзвичайних ситуацій в ліцеї з 03.02.2025 по 07.02.2025 був проведений Тиждень знань безпеки життєдіяльності «Вплив засобів масової інформації, соціальної реклами на прийняття рішень щодо вибору здорового способу життя» (як зберегти здоров’я в звичайних умовах та в період воєнного часу), під час якого були проведені такі заходи:
- Участь у Всеукраїнському конкурсі дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» - 2025, 1-5 класи;
- Створення і монтаж відеоролика на тему: «Як реклама формує наші бажання», (парламент ліцею);
- Бесіда «Вплив засобів масової інформації на учнів 1-го класу», 1 клас;
- Тематичний захід «Здоровий спосіб життя – це круто!», 2 клас;
- Інтегрований урок «Хвороби цивілізації і реклама», 3-4 класи;
- Бесіда «Здорові звички – здоровий спосіб життя», 5 клас;
- Бесіда «Як зберегти здоров’я в умовах воєнного часу», 6 клас;
- Виховний захід «Моя безпека під час війни», 7 клас;
- Бесіда «Вплив соціальної реклами на наш вибір здорового способу життя», 8 клас;
- Виховний захід «Реклама і здоров’я. Вплив реклами на рішення людини», 9 клас;
- Презентація «Як зберегти здоров’я в умовах воєнного стану», 10 клас;
- Тематичний урок «Реклама. Вплив мас-медіа на формування громадської думки та власної позиції людини», 10 клас;
- Година спілкування «Головні правила інформаційної гігієни. Як не стати овочем», 11 клас.
Сподіваємося, знання наших учнів допоможуть їм зберегти своє здоров’я заради відновлення і подальшої розбудови нашої Батьківщини. Запрошуємо до нашого ліцею на Тижні знань БЖ!!!!
Зима - складний період у житті птахів. Ті, хто залишився зимувати, потребують нашої з вами допомоги. Бо сита пташка не мерзне навіть у найлютіший мороз. Учні 2-го класу Смолінського ліцею №1 (класний керівник - Тарасенко Любов Андріївна) разом із батьками вирішили змайструвати і повісити годівнички на території навчального закладу, а також біля своїх будинків, щоб підгодовувати птахів. Сподіваємося, що цією доброю справою буде збережено не одне пташине життя.
Щороку у другу суботу лютого відзначають Всесвітній день кіно, щоб підкреслити велич кінематографу, його здатність об'єднувати людей та надихати їх по всьому світу. Цей день був заснований Академією кінематографічних мистецтв і наук як глобальна подія, що дозволяє кіноманам з усіх куточків планети святкувати улюблені фільми та взаємодіяти з видатними представниками кіноіндустрії через соціальні мережі. Зважаючи на це, учень 5-го класу Булашенко Ростислав під керівництвом учителя Гаєвської Олени Василівни здобув І місце у Всесвітньому Кубку з інтелектуальної гри "Мистецький узвіз" до Всесвітнього дня кіно, організований Комунальним позашкільним навчальним закладом "Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості". Цього року святкуйте Всесвітній день кіно разом із друзями та родиною! Поділіться улюбленими цитатами з фільмів, розповідайте про найвеличніші кіноплакати, переглядайте фільми, які змінили ваш погляд на світ, або відкривайте для себе нові кінематографічні шедеври!
Профорієнтація — заходи, спрямовані на ознайомлення людини з її здібностями й можливостями для того, щоб запропонувати їй вибрати одну з найбільш підходящих для неї професій з врахуванням потреб виробництва. Професійна орієнтація — це наукова дисципліна, яка допомагає людині обрати свою майбутню професію з урахуванням всіх її здібностей, потреб і бажань. Так, 7-го лютого учні 11-го класу Смолінського ліцею №1 зустрілися із доцентом кафедри адміністративно-правових дисциплін факультету №2 Донецького державного університету внутрішніх справ Умрихіною Іриною Олександрівною. Представниця вищого навчального закладу ознайомила випускників із умовами вступу до ВНЗ, зауважила сильні сторони їхнього університету, мотивувала бути активним при виборі майбутньої професії, допомогла зануритися у власні інтереси та найкращі риси здобувачів освіти. Успіхів, діти!